Frezowanie kominów – Pytania i odpowiedzi

Frezuje się 1/3 ściany kominu. Wyfrezowany komin nie jest możliwe użytkować bez włożenia odpowiedniego wkładu z odpowiedniego materiału.

Co to jest frezowanie kominu?

Jest to powiększanie frezą średnicy wewnętrznej kominu – miejsca gdzie uchodzą spaliny.

Musi komin zostać zburzony albo rozmontowany?

Nie, freza pracuje we wnętrzu komina i odbiera materiał we wnętrzu komina, czyli komin nie musi być zburzony ani rozmontowany. Najwyżej, w spodniej części kominu musi zostać zrobiony otwór na drzwiczki, o ile komin jeszcze taki nie posiada oraz otwór na podłączenie źrodła spalin - pieca.

To będzie duży bałagan w domie?

Niebędzie! Wszystkie otwory do komina uszczelnimy, tak by przez nich nie mógł się przedostać kurz. Kurz pozostanie w środku komina i będzie uprzątnięty przez drzwiczki kominowe albo otwór technologiczny, ewentualnie odkurzony odkurzaczem przemysłowym. Cała pozostała praca jest wykonywana z dachu.

Nie dojdzie do zniszczenia kominu?

Freza pracuje tak, że oddziela tylko pewną część wewnętrznej części kominu , tak żeby nie doszło do naruszenia zewnętrznej części kominu. Frezuje się tylko kominy, które są w dobrym stanie, nie te które są w stanie awaryjnym.

Co w wypadku, kiedy komin nie jest prosty?

Freza nikdy komin niewyprostuje, ona tylko poszerza komin w obecnym kształcie. O ile dochodzi do uskoku kształtu komina i freza przez niego przejdzie jest możliwe komin poszerzyć. W niektórych przypadkach jest to możliwe ale jest niezbędne wykuć w kominie otwór technologiczny, przed tym należy komin zbadać. Możecie to badanie przeprowadzić sami i to tak, że lusterkiem z dolnej części popatrzycie do komina, czy widać światło. O ile komin nie jest prosty, są niezbędne oględziny, które zdecydują czy komin zostanie wyfrezowany.

Jak długo trwa frezowanie komina?

Frezowanie jednego komina razem z założeniem wkładu trwa w większości przypadków 1 dzień i w praktyce nie ma wpływu na używanie objektu. Czas frezowania kominu zależy od właściwości frezowanego materiału, jego ilości i wysokości. W praktyce za 1 godzinę frezuje się 0,5-2m komina. Ta liczba zależy od rodzaju materiału, z którego zrobiona jest wewnętrzna część otworu kominowego.

Co można frezować?

Frezujemy beton, cegłę, szamotowy albo ceramiczny komin o średnicy 12, 13, 14, 15, 16, 18, 20, 22 albo 24 cm. Frezujemy okrągłe albo czworokątne kominy. W wypadku, że komin posiada żelazobetonowy wieniec, jest niezbędne zrobić otwór montażowy, przez który zostaną wycięte zbrojenia.

Co muszę zabezbieczyć, żeby można było wyfrezować komin?

Jest niezbędne zabezpieczyć dostęp do komina, przedewszystkim z dachu – większość prac jest przeprowadzana właśnie z tamtąd. Następnie jest niezbędne umożliwić kontrolę komina i płaszcza komina w całej długości, tak żeby było możliwe zakryć wszystkie otwory do komina i kontrolować czy nie dochodzi do do przenikania kurzu do pomieszczeń. Następnie jest niezbędny dostęp do drzwiczek kominowych, możliwość podłączenia prądu elektrycznego (250 V nie jest to jednak warunkiem – posiadamy centrlę) oraz miejsce, gdzie będzie odkładany wyfrezowany materiał. Pozostałe zabezpieczymy my.

Jakie prace budowlane mnie czekają?

Wkład kominowy musi być podłączony do źródła spalin w dolnej części i musi posiadać drzwiczki. O ile do tej chwili wasz komin nieposiadał, jest niezbędne wyburzyć te otwory do istniejącego kominu. Rozchodzi się tylko o małe prace budowlane.

Nie opłaca się lepiej wybudować nowy komin?

Zburzenie starego kominu oznacza dużą interwencję budowlaną dla całego budynku. Budowa nowego komina w  innym miejscu, stratę wolnej powierzchni. Nie jest bez znaczenia, że frezowanie jest aż o 60 % tańsze niż zbudowanie nowego kominu oraz szybsze. Mam w znacznym stopniu uszkodzoną górę na dachu. Jest niezbędna rekonstrukcja części komina, która jest ponad dachem. Część komina, która jest ponad dachem, jest najwięcej wystawiona na działania atmosferyczne. Uszkodzoną część komina z tego powodu trzeba demontować i zastąpić nowymi blokami oraz izolacją zakończoną czapą kominową.

Co w wypadku kiedy mi się komin rozsypuje?

W tym wypadku są niezbędne oględziny. O ile jest uszkodzona tylko część komina, która jest nad dachem można ją zrekonstruować. O ile jest jednak komin w stanie awaryjnym, frezowanie niepolecamy ani je nie wykonujemy – w tym wypadku komin mogł by się zawalić.
Jest frezowanie najlepszym rozwiązaniem? Jest to efektywny, tani i sprawdzony sposób, jak wykorzystać stojący komin bez wielkich problemów i kosztów rozbiórki oraz budowy nowego komina.

hous_frezowanie_kominow (originál)

foto_frezowanie (originál)

Frezowanie kominów

Sprzedaż technologii do frezowania kominów